Forum Dla wszystkich zainteresowanych plazami i gadami Strona Główna Dla wszystkich zainteresowanych plazami i gadami
HERPETOLOGIA


Terrarium dla żab nadrzewnych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla wszystkich zainteresowanych plazami i gadami Strona Główna -> Terrarystyka
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Lord Nagash
Wielki Ropuch



Dołączył: 18 Lis 2005
Posty: 382
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Rybnik

 PostWysłany: Wto 20:26, 10 Sty 2006    Temat postu: Terrarium dla żab nadrzewnych Back to top

Mówiąc „żaby nadrzewne”, mam na myśli przede wszystkim rzekotki, które swe życie spędzają na drzewach i krzewach, z rzadka schodząc na ziemię, w przeciwieństwie do żab lądowych.

Kształt i wymiary:
Terrarium dla nadrzewnych żab powinno być kształtu wertykalnego, to znaczy takiego, gdzie jego wysokość jest wyższa, niekiedy znacznie, niż jego długość. Prawidłowe terrarium wertykalne powinno mieć długość odpowiadające przynajmniej 7-8 długościom ciała dorosłej żaby, i wysokość równą przynajmniej dziesięciu jej długościom. Przykładowo, dla dorosłej jednej rzekotki mającej 6cm długości, terrarium powinno mieć następujące wymiary: 50cm długości, mniej szerokości, np. 40cm i wysokość przynajmniej 60cm. Dla każdej następnej żaby, długości krawędzi terrarium powinny się zwiększać o kolejną długość żaby.

Budulec:
Ponieważ rzekotki żyją w wilgotnym środowisku, ich sztuczny dom powinien być przystosowany do odpowiedniej wilgotności. Najlepszymi materiałami na zbudowanie terrarium jest szkło albo pleksiglas, ponieważ nie chłoną wody i łatwo je czyścić. Można wprawdzie zrobić także terrarium z płyt OSB, ale wtedy należy je pokryć od wewnątrz specjalnym wodoodpornym i nietoksycznym impregnatem, lakierem lub farbą. Wentylacja w wilgotnym terrarium jest bardzo ważna, w efekcie braku dobrej wentylacji będą mnożyły się szkodliwe grzyby i pleśń. Wentylacja, zrobiona z drobnej siatki (metalowej lub plastikowej) lub blachy perforowanej powinna być umiejscowiona na dwóch ścianach terrarium, nigdy równolegle na przeciwległych ścianach, bo zrobi się szkodliwy przeciąg. Najlepiej wentylację zamontować na suficie i na bocznej ścianie albo na suficie i przedniej ścianie pod drzwiczkami. Drzwiczki mogą być przesuwane na szynach lub otwierane na zawiasach (uwaga na szpary, przez które mogą uciec małe żaby i owady karmowe). Nie powinno się robić klapy na suficie, ponieważ żaby widząc naszą rękę i twarz pojawiającą się od góry myślą, że to drapieżnik i bardzo się wtedy stresują, skaczą w panice po terrarium i chowają.

Ogrzewanie, oświetlenie:
Zazwyczaj temperatura pokojowa 22-24stopnie wystarczają żabom i czują się w niej dobrze. Bo żaby nie mogą żyć ani w zbyt ciepłym (jak dla gadów) ani zbyt zimnym środowisku. Jeśli w domu mamy za ciepło, wskazane jest zainstalowanie w terrarium sprzętu chłodniczego, a jeśli potrzebne jest dogrzanie, używamy do tego celu lamp grzewczych. U rzekotek nie powinno się stosować żadnych mat ani kamieni grzewczych. Żarówki grzewcze powinny być umiejscowione z boku, w kącie terrarium, nie na jego środku. Żaby skacząc mogą wpaść na rozgrzaną żarówkę i poważnie się poparzyć, dlatego ta powinna być po bokach osłonięta, np. metalową siatką, koszyczkiem z wikliny, korkiem, korą, lub choćby grubym papierem. Bardzo zalecane są w terrarium nawet same świetlówki akwarystyczne, roślinne albo o UVB 2% odpowiednim dla płazów. Dają świetne światło, minimalnie podwyższają temperaturę a nie parzą, a także są korzystne dla roślin czy samych żab.

Podłoże, ścianki:
Podłoże powinno być bezpieczne dla żab, tj. takie, które nie uszkodziłoby ich delikatnej skóry i trzymało odpowiednią wilgoć w terrarium. Dlatego nie powinno się stosować żwirku, keramzytu, grysu czy piasku. Goła podłoga, czy duże płaskie kamienie są bezużyteczne, ale jednak łatwe w sprzątaniu. Najlepszymi ściółkami w rzekotkowym terrarium jest: substrat kokosowy, vermiculit, kwaśny torf ogrodniczy, mech. Ściółka powinna być mocno ubita, aby zapobiec zjadaniu jej przez żaby podczas polowania. Ściany w terrarium można pozostawić „gołe”, lub je uatrakcyjnić możliwością do wspinaczki. Ścian u żab nie powinno się budować z gipsu (pod wpływem wody rozmoknie), zaprawy murarskiej, cementu. Ścianki mogą być wyłożone korą (nie gnije i nie pleśnieje), specjalnie prasowanym korkiem (zwykłe korki mogą pleśnieć, a chemikalia używane do ich produkcji mogą być szkodliwe), a od biedy okrągłymi kamykami na silikonie akwarystycznym, nietoksyczną pianką poliuteranową (którą potem można polakierować lub pomalować nietoksyczną, niezmywalną farbą).

Wystrój:
Jak wiadomo, rzekotki żyją wśród gałęzi drzew i krzewów. Dlatego podstawowym elementem wyposażenia są wyprażone drobne gałązki, patyki, bambusy do łażenia. Nie powinny być one zbyt grube i zbyt cienkie, tak, aby żabka mogła na nich swobodnie siedzieć. Układamy je w terrarium pionowo, ukośnie lub poziomo, ale w nie za dużej gęstości, bo rzekotka będzie miała trudności z poruszaniem się. Drugim podstawowym elementem wyposażenia, jest basen z wodą. Najmniejszym dopuszczalnym jest taki, w którym żaba może się cała zanurzyć, tak jak człowiek w wannie. Ale prawidłowym pojemnik z wodą powinien mieć głębokość odpowiadającą przynajmniej długości żaby i długość odpowiadającą przynajmniej jej dwóm długościom. Woda w baseniku powinna być wymieniana przy zauważeniu jakiegokolwiek zanieczyszczenia, a także nie powinna być pobierana z kranu. Powinna być to woda mineralna (nie gazowana!) bez dodatków, przegotowana, z filtra lub przynajmniej odstana. Żaby chętniej będą pić skroploną wodę na liściach pozostałą po zraszaniu czy z wodospadu. W terrarium można (sprzyja to estetyce i dobremu samopoczuciu żab) zamieścić rośliny, żywe lub sztuczne. Żywe rośliny wprawdzie wyglądają najpiękniej i najnaturalniej, ale trzeba je umieć zasadzić, pielęgnować no i istnieje ryzyko, że zostaną połamane lub zjedzone przez świerszcze. Plastikowe rośliny nie wymagają żadnej opieki, ale wyglądają sztucznie i nie zawsze ładnie. Z żywych roślin najlepsze są te, które oczywiście znoszą i lubią wilgoć a także mają wygodne do siedzenia dla żab liście. Proponuję takie rośliny jak niezawodny scindapsus, peperomia, fikus, bluszcz, zanokcica, skrzydłokwiat, monstera, echmea, aglaonema, difenbachia, bananowiec, filodendron pnący, paproć.

Opieka nad terrarium:
Żaby będą często pozostawiać śluz i kupy na wystroju terrarium i jego ściankach oraz szybkach. Zaschnięte paprochy można z szyb zdrapywać żyletką lub czyścikiem do akwarium. Ponadto rośliny, szyby, wystrój myjemy papierem lub gąbką i ciepłą wodą, bez użycia żadnych chemikaliów. Na bieżąco zbieramy z podłoża wszelkie odpadki organiczne, wymieniamy wodę i płuczemy basenik. Uważamy na instalacje elektryczne, aby nie wystawały nigdzie żadne kable, które mogą porazić prądem mieszkańców terrarium i nas samych, lub zamoknąć i przepalić się. Zgodnie z wymaganiami gatunku dbamy o wilgotność u żab poprzez spryskiwanie, montaż wodospadu, kurtyny wodnej lub innej instalacji zraszającej. Uważamy, aby nie psikać zimną wodą na żarówkę, ponieważ może ona pęknąć. Rośliny żywe pielęgnujemy czyszcząc je, odpowiednio podlewając, usuwając martwe części i dbając, aby się zbytnio nie przegęszczały. Nie stosujemy żadnych nabłyszczaczy, uważamy z nawozami wybierając tylko te naturalne. Na bieżąco zwracamy uwagę, czy w terrarium nie rozwija się pleśń, grzyby lub nieproszona fauna i pasożyty. Co pewien czas wymieniamy podłoże na nowe, świeże.


Opracowała: Double

brano z: [link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gość







 PostWysłany: Pon 14:43, 12 Mar 2007    Temat postu: Back to top

Britney Spears Spreading Outdoors!
[link widoczny dla zalogowanych]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Dla wszystkich zainteresowanych plazami i gadami Strona Główna -> Terrarystyka Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach